Protez Göz Fiyatları

PROTEZ GÖZ 

Herhangi bir nedenden dolayı gözünü kaybetmiş hastalar tarafından kullanılan protez göz, farklı şekillerde üretilmektedir. Özellikle de gözde oluşan boşluğu doldurmak ve hastaya psikolojik anlamda destek olmak için tercih edilmektedir. Üretim şekilleri sırasında cam veya akrilik malzemeler kullanılmaktadır. Protez göz farklı şekillerde de gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin; hastanın kendi göz boşluğu ve bütünlüğü sağlıklı ise, göz hareketlerinin etkilenmemesi için çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Uygulama, hastanın görme fonksiyonunu kaybetmiş olan gözünün üstüne ince bir kapak şeklinde gerçekleştirilmektedir. Fakat normal gözün ön yüzeyi olduğundan daha da hassas yapıya sahipse, protezin doğrudan gözün üstüne uygulanması gerekir.  Tabi uygulama noktasında bireyin geçirdiği hastalık ya da kaza da göz önünde bulundurulmaktadır. Protez göz, kişinin diğer gözü ile aynı ölçülerde ve renklerde üretilmektedir. Yine kişinin kendi gözüne benzer bir şekilde oluşturulan protezler, uzman doktorlar tarafından yerleştirilmektedir. Protez Göz Fiyatları için hemen Arayın.

Uygulama Öncesi Yapılan Hazırlıklar 

Her hangi bir nedenden dolayı gözün kaybetmiş kişilerin, protez uygulamasından önce gözün içerisinde ki dokular temizlenmektedir. Temiz  Göz içerisinde var olan ölü hücrelerin boşaltılmasından sonra oluşan boşluğun ölçüsüne göre protez yerleştirilmektedir. Bu yerleştirilen iç protezler, insan vücuduna yüzde yüz uyum sağlayan cam, akrilik ve çeşitli sentetik malzemelerden üretilmektedir. Ayrıca yerleştirme işlemleri de cerrahi operasyonlar ile gerçekleştirilmektedir. İç protezin kullanım ömründe de herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yerleştirme işleminin tamamlanmasının ardından belirli bir süre kontrol edilmekte ve uyum sürecinin dolması beklenmektedir. Daha sonra ise, iç protezin üstüne kapak görünümüne sahip olan dış protezler yerleştirilmektedir. Ayrıca diğer gözün rengine ve boyutuna uygun olan dış protezler, herhangi bir farklılık da oluşturulmamaktadır. Fakat yaralanma sonucunda şekilsel olarak bozukluk veya küçülmelere maruz kalan durumlarda, gözün tüm dış kılıkları da alınmaktadır. Ancak hareketliğin ortadan kalkmaması için müdahaleler sırasında göz kasları koruma altına alınmaktadır. İç ve dış protezler, ortalama  ila 4 hafta sonrasında vücuda uyum sağlamakla birlikte, iyileşme süreci de tamamlanmaktadır.

Protez Göz Çeşitleri

Günümüzde kullanılmakta olan pek çok protez göz çeşidi bulunmaktadır. Bunlar yapıları itibariyle, cam, porselen ve akrilik malzeme olarak isimlendirilmektedir.  Ayrıca malzemelerin farklı olması, protez göz özelliklerinde de farklı olmasına neden olmaktadır. Yine üretim şekillerine göre de farklılık gösteren protez gözler, hazır veya kişiye özel olarak da tasarlanabilmektedir. Fabrikasyon protezler gözler, ortalama ölçülere sahiptir. Ayrıca Çeşitli renk ve belirli standartlarda üretilmektedir. Protez göz çeşitleri, fiziksel olarak da farklı özelliklere sahiptir. Örneğin akrilikten üretilen protezler, diğer malzemelere göre biraz daha sağlamdır. Ayrıca kırılmalara karşı da daha dayanıklıdır. Protez göz bakımları da, söz konusu protezin üretiminde kullanılan malzemelere göre değişik şekillerde yapılmaktadır. Ayrıca protezler genel olarak cam ve akrilik olmak üzere iki farklı çeşide ayrılmaktadır.

Cam Hareketli Protez Gözler

Cam protez gözler, Kriyolit camdan kişiye özel olarak hastalarımızın yanında hastanın göz yuvasının ölçüsü alınarak göz rengi iris büyütklüğü  ve simetrisi bire bir doğal gözü gibi olacak şekilde 2 gün içerisinde protez göz uzmanlarımız tarafından imal edilir.

Cam protez gözler alerjik madde içermeyen, kurşunve benzeri ham maddelerden arınmış bir malzemedir. Düzgün bir yüzeye sahip olup göz yaşı ve göz dokularıyla mükemmel uyum sağlar

Akrilik Protez Göz

Cam gözler fabrikasyon olarak üretilebilmektedir. Şekil verme ve ayarlama yapma işlemleri, bu nedenle oldukça zordur. Ayrıca kullanım yapısı ve fonksiyonel özellikleri de sınırlıdır. Akrilik protez gözler ise, kişiye özel tasarlanabilmektedir. Ayrıca akrilik gözler üzerinde istenilen tüm değişimlerde pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Her hastaya özel olarak da hazırlanabilen bu protezler, farklı obita boşluklarına uygun sağlayabilmektedir. Ayrıca hareketlilik açısından da oldukça iyi bir seviyededir. Sağlamlık açısından da en iyi göz protezlerinden biri olan akrilikler, zaman içerisinde meydana gelen değişimlere de uyum sağlayabilmektedir. Yüzeylerinin bozulması durumunda gerekli düzenlemeler yapılabilmekte ve polisaj işlemlerinden de geçirilebilmektedir. Söz konusu akrilik göz protezleri, yapısını uzun bir süre koruyabilmektedir. Çevresel etkenlere karşıda oldukça dayanıklıdır. Sürekli tahrişe, kızarıklığa ve çapaklanmaya neden olmamaktadır. Ayrıca cerrahi müdahale ile yerleştirilen protezler, zaman içerisinde vücudun vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Göz kapaklarında var olan defekterler de düzelmekte ve estetik açıdan şık bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Homojen bir şekilde renklendirildiği için talep edilen tüm tonlara uyum sağlayabilmektedir. Akrillik Protez Göz Fiyatları için hemen arayabilirsiniz.

Kişiye Özel Protez Göz Özellikleri

Kişiye özel olarak üretilen protez gözler, hasta ile bire bir uyum sağlayabilmektedir. Üretimden önce hastanın göz yuvasının ölçüsü alınmakta ve bu ölçüler ışığında tasarım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Hazır protezler gibi, sadece tek bir renk veya ölçüde sınırlanmamakla beraber, kişinin göz renine göre  üretilebilmektedir. Bu sayede diğer göze b protezler belirlenmekte ve estetik bir görünüm oluşturulmaktadır. Yine hastanın göz boşluğunun kalıbı alınmakta ve çeşitli provalar yapılarak en uygun olan ölçü belirlenmektedir. Kişiye özel olarak üretilen protez gözlerde, renk boyamaları tamamen hastaya göre gerçekleştirilmektedir.

Doğal gözün fotoğrafı çekilmekte ve dijital ortama aktarılmaktadır. Bu sayede de boyamalar, hastanın kendi gözüne göre net bir şekilde yapılır. Ayrıca kişiye özel protez damar dağılımlarının renkleri de birbirine benzer olabilecek bir şekilde ayarlanır. Kişiye Özel  Protez Göz Fiyatları için hemen arayın.

Protez Özellikleri

  • Kolay bir şekilde temizlenebilmekte ve istenildiği zaman çıkarıp tekrar takılabilmektedir.
  • Dışardan bakıldığı zaman kişinin kendi gözü ile arasında belirgin farklar bulunmamaktadır.
  • Estetik açıdan oldukça şıktır ve zaman içerisinde kolay kolay deforme olmamaktadır.
  • Kişiye özel protez gözler, ilerleyen dönemlerde şekil değiştirilebilmektedir.

Protez Göz Kullanımı

Göz protezlerinin belirli zaman dilimlerinde temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle de kişiye özel protezler için, hastalara uzman doktorlar tarafından protezin nasıl takılıp çıkartılması noktasında bilgi verilir. Yine hastalar protez temizliği ve bakımı noktasında da detaylı eğitimlerden geçirilir. Protezler, zaman zaman çıkartılıp ve saf su ile yıkanmalıdır. Temizlik işlemleri sırasında da kesinlikle kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Ayrıca rahatsız eden bir durumun yaşanması halinde de protezlerin temizlenmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen temizlik yöntemi ise, işaret parmağı ile protezin fırçalanması ve sert bir darbeden kaçınılmasıdır. Zira protez kullanan hastaların düzenli bir şekilde kontrollere gitmesi de gerekmektedir.

PROTEZ GÖZ Fiyatları.

Protez göz fiyatları kişiye özel ve protez gözün cinsine göre belirlenmektedir. Fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hemen arayabilir, mail atabilir veya Whatsapptan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

👁️Protez Gözün Zararı Var mıdır?

Protez gözün hiçbir zararı yoktur, aksine faydası vardır. Çünkü kullanan kişinin psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini ve gündelik hayatına daha özgüvenli bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır.

👁️Göz Protezinin Cilalanması Nedir? Neden Cilalanması Gerekir?

Göz protezinin cilalanması işlemi gözün yüzeyinde oluşan protein kalıntılarının ve kurumuş çapakların oluşturduğu bakteri plaklarının yok edilerek gözün doğal görünüme ulaşmasıdır. Protezin parlaklığının yitirilmesini engellemek amacıyla göz kapağında kızarıklık ve kaşıntının oluşmasını önlemek için cilalanması gerekmektedir.

👁️Göz Protezini Uyurken Çıkarmalı mıyım?

Göz protezinizi gece uyurken çıkarmanıza gerek yoktur. Aksine göz protezinin çok sık çıkarılması protezin yapısını ve göz yuvanızla olan uyumluluğu bozulmasına neden olmaktadır.

👁️Göz Protezinin Ne Kadar Sürede Bir Değiştirilmesi Gerekmektedir?

Protezin bakımına özen gösterildiği takdirde 5 yıl boyunca rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Fakat 18 yaşına kadar olan dönemde çocuklarda gelişim gözlendiğinden dolayı senelik olarak değiştirilmesinde fayda vardır.

👁️Duş Alırken Protez Gözümü Çıkarmam Gerekir mi?

Göz protezinizle duş alabilir hatta yüzme gibi spor faaliyetlerini dahi gerçekleştirebilirsiniz. Hiç sakıncası yoktur.