Göz Protezinde Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Göz Protezinde Nelere Dikkat Etmeli

Protez göz kullanan hastalar genellikle ne yapması gerektiği konusunda pek bilgi sahibi değildirler ancak bilmesi gerekende pek birşey yoktur 🙂

İlk olarak bilinmesi gereken protez gözün bakımıdır, Protez göz rahat rahat takıp çıkartılabilir bu yüzden bazı zamanlarda çıkartılıp temizlenmesi gerekebilir. Protez göz ile yuvanın arasında boşluklar var ise bunlar gözünüzde çapak yapımına neden olabilir bundan kaçınak için yüzünüzü iyice yıkamanız gerekiyor ve en önemlisi ise protez göz yaptırdığınız kliniğe gidip gözünüzü göstermeniz gerekiyor. 2 senede 1 kere göstermeniz yeterlidir. Eğer gözünüzün ölçüsü büyüyorsa yeni bir protez göz yaptırmalısınız. yaklaşık 3 iş günü süren bu uygulamadan sonra tam olarak gözünüze uyan bir proteze sahip olursunuz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur bakımından önce protez göz merkezi seçimidir. Eğer doğru bir merkez seçmiyorsanız sık sık bu bahsettiğimiz problemler ile karşılaşacaksınızdır.

Protez Göz Merkezleri Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Protez göz merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken unsurların içerisinde en önemlisi güvendir. Eğer bir merkez size güven veremiyorsa çok iyi araştırmak gerekir, Bir diğer unsur ise göz protezini yapmış olan kliniğin önceki çalışmalarını incelemektir.

Öncesi-Sonrası resimlere dikkat etmelisiniz, Sonrasında protez göz yaptırmaya karar verdiyseniz ölçünün çok dikkatli alınmış olması gerekiyor, aynı titizliği burada da uygulamalısınız daha sonrasında yapacağınız bir diğer önemli nokta renk! göz renkleri bu konuda en önemli noktalardan biri. Protez göz de renkleri ayarlamak oldukça zordur.Bu konuda olduça dikkatli olun. Son olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri Teslimat protez gözü teslim aldıktan sonra gözünüze taktığınızda size ne hissettirdiği. Eğer rahat ve sorun yok ise hayatınız eskisinden çok daha keyifli olacaktır. Son olarak ise protez göz fiyatları konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer merdiven altı yerlerde iseniz fiyatları 1000 tl ye kadar düşebilir ancak protez göz  fiyatları  ortalama 2500-4000 TL kadardır.