Hazır Koleksiyon Protez Göz

KOLEKSİYON PROTEZ GÖZ

Türkiye’de üretilen hazır koleksiyon protez göz çeşitleri, görme yetkisini kaybetmiş hastalar tarafından tercih edilmektedir. Uzmanlarca belirlenen ölçüler ve şekiller doğrultusunda üretilen protezler, kırılmaz yapılara sahiptir. Ayrıca 16 milimetreden 32 milimetreye kadar ölçülendirebilen bu gözler, sağ ve sol olmak üzere iki yön için de tasarlanabilmektedir. Hazır koleksiyon protez göz çeşitleri, farklı yapılara sahiptir. Kullanılması planlanan protezler, hastanın görme bozukluk derecesi göz önünde bulundurularak tercih edilmektedir.

Hazır Koleksiyon Protez Göz Çeşitleri

• Cam Protez Göz

Cam protezlerin tasarımında yuvanın ölçüsünü almak mümkün değildir. Bu nedenle de hastalarda tam bir uyum yakalamak oldukça zordur. Gözyaşı ile ıslanabilme özelliği ise, akrilik protezlere oranla daha başarılıdır. Ayrıca hazır koleksiyon protez göz çeşitlerinde renk ve şekil uyumluğu yakalamak da zordur. Ancak cam malzemenin kaliteli olması nedeniyle, uygunluk noktasında iyileştirmeler gerçekleştirilebilmektedir. Cam protez gözler, bir kere yapılabilmekte ve kesinlikle bir daha değiştirilememektedir. Dolasıyla ayarlama yapılamadığı için tekrar üretilmek sorunda kalınabilmektedir. Hazır koleksiyon protez göz çeşitlerinden biri olan cam protezler, kırılgan yapılara sahiptir. Özellikle de gözyaşı içerisinde yer alan maddeler, camın yüzeylerine ciddi zararlar vermekte ve görme netliğinin kaybolmasına neden olmaktadır.

• Akrilik Protez Göz

1940 yıllarında kullanılmaya başlanan akrilik protez gözler, fabrikasyon ortamında üretilebilmektedir. Ayrıca cam protez gözlere oranda daha sağlam olan akrilikler, yine daha çok tercih edilmektedir. Cam protezlerde, düzenlemenin yapılamaması veya şekil verme işlemlerinin zor yapılabilmesi, akrilik protezlerin kullanım oranlarını büyük ölçü de arttırmaktadır. Her hastaya özel olarak tasarlanabilmekte ve orbita boşluklarına kolay bir şekilde uyum sağlayabilmektedir. Hazır koleksiyon protez göz çeşitleri arasında yer alan akrilikler, darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır. Kolay kolay kırılmamakta beraber, zaman içerisinde ufak çaplı değişikliklere izin vermektedir. Cerrahi müdahaleler ile yerleştirilen akrilik protezler, hastanın görme netliğini maksimum bir seviyeye çıkarmaktadır. Ayrıca göz kapağında yer alan defektlerleri düzenlenmektedir. Estetik açıdan da oldukça şık olan bu protez çeşitleri, psikolojik olarak da hastaya destek vermektedir. Hazır koleksiyon protez göz çeşitleri arasında da çok sık tercih edilmektedir.