Porselen Protez Göz

KİŞİYE ÖZEL HAREKETLİ PORSELEN PROTEZ GÖZ

Görme netliğini arttıran protez gözler, kişiye özel tasarlanabilmektedir. Normal kişilerin göz hareket oranı oldukça yüksektir. Buna ek olarak göz kaslarında da hareket olması durumunda, protez için alınan ölçüler sırasında kasların yeri belirlenmektedir. Bu sayede protezin göz kaslarına tam temas etmesi sağlanmakta ve hareket oranı maksimum bir düzeye getirilmektedir. Ayrıca kişiye özel hareketli protez göz, kaslar ile doğru orantılı bir şekilde çalışabilmete, beraber tüm mekanizma istenildiği gibi de kullanılabilmektedir.

Hareketli Porselen Protez Göz Kullanımı

Kişiye özel hareketli protez gözler, istenildiği zaman takıp çıkarılabilmektedir. Protez takıldıktan sonra bir çok uzman doktor, hastalarını protezin nasıl takılması veya çıkarılması noktasında bilgi vermektedir. Ayrıca belirli zaman dilimlerinde temizlenmesi gereken kişiye özel hareketli protez gözler, rahatsızlık hissi de uyandırmamaktadır. Ancak protezin yapısı bozulmaması için kesinlikle saf su ve köpükler ile temizlenmesi gerekmektedir.

Kişiye Özel Protez Gözler İle Hazır Protezlerin Farkları

  • Hazır protez gözler, fabrikasyon mantığı ile üretilmektedir. Çeşitli renk ve ölçüler ile tasarlanmakla birlikte, göz yuvasına uygunluğu araştırılmaktadır. Ayrıca hastaya en uygun olan ölçü ve renk belirlenmektedir. Ancak kişiye özel hareketli protez gözler ise, hastanın göz yapısına ve yuvanın ölçüsüne yüzde yüz uygun olabilecek bir şekilde tasarlanmaktadır. Özellikle de üretimden önce kişinin göz kalıbı çıkartılmakta ve bu kalıp üzerinden tasarım işlemlerine başlanmaktadır.
  • Hazır protez gözlerde var olan renk seçenekleri sınırlıdır. Seçilen renkler üzerinde de herhangi bir değişim veya iyileştirme yapılamamaktadır. Kişiye özel hareketli protez gözler ise, istenilen tüm renklerde üretilmektedir. Tamamen hastanın doğal gözüne göre tasarlanmaktadır. Ayrıca doğal göz bilgisayar gibi dijital ortam da dikkatli bir şekilde incelenmekte ve damar dağılımına uygun bir şekilde işlem yapılmaktadır.
  • Hazır protez gözler, cam, plastik veya porselen gibi malzemelerden üretilmektedir. Bu nedenle de alerjisi olan hastalar için farklı sorunlar yaşanabilmektedir. Ayrıca ilk kullanımlarda göz yaşarması, sulanma ve hatta enfeksiyona yol açabilmektedir. Ölçüler stabil olduğu için hastanın göz yapısına yüzde yüz uyum sağlayamaz. Bu nedenle de düşme veya oynama gibi problemlerde çıkarabilir.