Protez Göz İlk Ne Zaman Yapılabilir?

Protez Göz İlk Ne Zaman Uygulanır?

Görme düzeyinde azalmalar yaşanan hastalarda uygulanan protez gözler, tekrar eski görme kalitesini yakalamak için kullanılır. Gözün herhangi bir nedenden dolayı alınması durumunda oluşan boşluklar, yine protezler ile doldurur. Farklı malzemelerden üretilen bu gözler, 18 ile 22 milimetre arasında olan ölçülere sahiptir. Ayrıca protez gözler, orijinal gözün tamamen alınması veya görme yaşanılan sorunların çözülmesi durumunda da uygulanır. Protezler, farklı nedenlerden dolayı da hastalara nakil edilebilmektedir.

Protez Göz Kimlere Uygulanır? 

Göz protezine ihtiyaç duyan iki tip hasta bulunmaktadır. Birinci tip, tümör veya başka bir hastalık ilke gözünün tamamen alınması gereken hastalardır. Ayrıca tümörlü hastalar protez uygulamaları gören göz için geçerlidir. Zira bu durum zorunlu olmakla beraber, protezin tekrar görme yetkisi kazandırma gibi bir yararı da yoktur. Proteze ihtiyaç duyan diğer bir hasta türü ise, gözü görmeyen ve tedavi olmasına rağmen ağrıları geçmeyen kişiler için uygulanır. Gözde ki kötü görünüm ve estetik açıdan oluşan olumsuzluklar, protez gözler sayesinde ortadan kaldırır. Örneğin gözün belirli bir bölgesinde oluşan zedelenmeler veya küçük darbeler, gözün patlama riskini ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda da protez gözler devreye girmektedir. Uygulamadan önce gözün içerisinde bulunan ölü hücreler boşaltılmaktadır ve kaslar veya sinirler koruma altına alınır. Tümörlü hastalarda ise, göz kılıfı ve sinirleri komple boşaltılır. Oluşan boşluklar ise protezler ile doldurur. Ancak tekrar belirletmek gerekirse, söz konusu protezler hastaya görme yetkisi veremez.

Protez Ne Zaman Uygulanır? 

Görme yetkisini kalıcı olarak kaybetmiş hastalar için uygulanan protezler, ağrıların şiddetlenmesi ile birlikte devreye girer. Ayrıca kişinin yaşantısında oluşan psikolojik eksiklik duygusunu ortadan kaldırmak için de protez uygulamalarına başvurur. Görmeyen hücreler, cerrahi müdahaleler ile temizlendikten sonra hastaya özel kalıplar çıkartılır. Daha sonra bu kalıplar göz önünde bulundurularak üretim işlemlerine geçilir. Ayrıca göz protezleri, hazır olarak da satın alınabilmektedir. Yine farklı renklerde de üretilebilen bu protezler, estetik açıdan da şık tasarımlara sahiptir.  Ancak protez uygulamaları ve ameliyatları, alanında uzman olan cerrah tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde ilerleyen dönemlerde sorun yaşanabilmektedir.