İstanbul Protez Göz

Protez Göz Hakkında

Protez göz, gözün kaza , kanser gibi olaylar sonucunda, doğumsal olarak veya gözde oluşan şekil bozukluklarından dolayı kaybedilmesi sonucuyla gözünü kaybeden hastaların hiçbir şekilde görmenin  mümkün olmadığı durumlarda gözlerinin sadece dış görünüş olarak estetik gözükmesini sağlamak amacıyla uygulanan kozmetik malzemelerden yapılan yapay göz uygulamasıdır. Sağlam gözün boyutlarında ve rengine uygun birebir aynı ölçüde yapıldığından dolayı diğer gözden farksız gözükmektedir.

Protez Göz Çeşitleri Nelerdir?

Protez gözler Hazır Protez Gözler ve Kişiye Özel Protez Gözler olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır.

Hazır Protez Göz

Bilindiği üzere her insanın göz yapısı, göz rengi ve göz boyutu farklı olduğundan Hazır Protez gözler belirli kalıplar dahilinde oluşturulmuştur. Dolayısıyla boyutuna , renklerine ve yapı malzemelerine göre farklılık göstermektedir. Bunun için hazır protez göz alınacaksa hastanın bunlara dikkat ederek kendi gözüne en uygun olanı tercih etmesi ve gerektiği durumlarda göz doktoruyla iletişim halinde olması gerekmektedir. Çünkü göz yuvasına uygun olmayan;

Büyük Protez Göz alındığında göz kapaklarının gerilmesine , alt göz kapaklarının şeklinin bozulmasına neden olduğu gibi Küçük Protez Göz alındığında ise göz kapaklarının düşmesine, göz yuvasında bir süreden sonra küçülmeye sebep olacağından dolayı daha sonradan uygun protez gözünde takılamamasına neden olabilmektedir.

Kişiye Özel Protez Göz

Kişiye Özel Protez Göz adından da anlaşılacağı üzere hastaya özel oluşturulan, hastanın göz yuvasının kalıbının alınması sonucuyla oluşturulduğundan dolayı gözün görünümü ve  hareketi diğer gözle daha uyumlu olacaktır.

 

Hazır Protez Göz mü? Kişiye Özel Protez Göz mü ?

Daha önceki verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak kafanızda zaten bir fikir oluşmuştur. Fakat biraz daha detaya girecek olursak Kişiye Özel Protez Gözler Hazır Protez gözlere göre şu açılardan dolayı da avantajlıdır.

  • Sağlam gözle daha uyumlu olduğundan ağrı ve rahatsızlık vermeyecektir.
  • Hazır protez gözlere göre ömrü daha uzundur, Kırılmaya daha dayanaklıdır, Daha güvenlidir, yapıları ve malzemelerine göre hazır proteze göze nazaran daha az çapaklanma yapmaktadır  alerji riski de daha azdır.